Autor:
Wyświetleń: 606
Młodzież z całej Europy ma przyjechać na tegoroczną Lednicę
Udostępnij

„To już trzynasta Lednica i pomyśleliśmy, że dobrze by było, żeby wyjść poza granice Polski i zaprosić młodzież z Europy, aby i ona wybrała razem z nami Chrystusa” – tłumaczył pomysł ogólnoeuropejskiego nabożeństwa organizator spotkań lednickich na konferencji prasowej.

Pomysł zaproszenia młodzieży europejskiej poznański dominikanin uzgodnił z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich, polskim kardynałem Stanisławem Ryłko i metropolitą gnieźnieńskim, abp. Henrykiem Muszyńskim – w którego diecezji leży Lednica. List z zaproszeniem trafił niedawno do przedstawicieli Episkopatów poszczególnych krajów, z których trzy: Białoruś, Hiszpania i Słowacja odpowiedziały już pozytywnie.

Podczas czerwcowego spotkania pod Bramą Trzeciego Tysiąclecia kilkuosobowe delegacje młodzieży ze sztandarami narodowymi wypowiedzą w ojczystych językach słowa roty wyboru Chrystusa. Zgromadzeni na Polach Lednickich wyśpiewają natomiast w języku łacińskim aklamację. Ślubowanie, jako legat papieski, przyjmie od młodych ludzi kard. Ryłko.

„Wierzę, że tak jak chrzest Mieszka ukształtował tożsamość naszego narodu i ukonstytuował naszą państwowość, tak wybór Chrystusa przez młodzież z całego kontynentu ukształtuje ludzi, którzy zbudują przyszłość Europy z nadzieję” – powiedział o. Góra.

„Zjednoczona Europa potrzebuje takiego aktu, oddolnego, chrześcijańskiego, podkreślającego podmiotowość obywatelską, a nie tylko ludzi posłusznych i poddanych politykom, którzy za nich podejmują decyzje. Europa nie potrzebuje jedynie wysiłków politycznych, ale również duchowych i tych płynących z wiary” – tłumaczył ideę ślubowania twórca Ogólnopolskich Spotkań Młodzieży.

W tegorocznym spotkaniu wezmą też udział ojcowie franciszkanie z całej Polski, by uczcić 800-lecie istnienia swojego zakonu, założonego w 1229 roku przez św. Franciszka z Asyżu. Podczas modlitewnego czuwania przewidziany jest telemost między Lednicą a Asyżem, skąd przełożeni zakonu mają wystosować apel o pokój w Europie i na świecie.

„Franciszkanie zapisali się mocno w historii Polski i wiele im zawdzięczamy. Bernardynem, czyli franciszkaninem, był w końcu ksiądz Robak, bohater naszej Biblii narodowej” – tłumaczył o. Góra, nawiązując do postaci „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Wśród uczestników czerwcowego nabożeństwa zostanie rozdanych w prezencie 100 tys. brewiarzy, gdyż – jak zaznaczył dominikanin – „kiedy człowiek wyrasta z dziecięcego pacierza jak z krótkich spodenek, to trzeba dać mu coś poważnego”.

Na druk brewiarza organizatorzy Lednicy potrzebują 400 tys. zł. „Wiem, że nikt nie da mi takiej sumy pieniędzy, ale może znajdzie się czterysta osób, które dadzą po tysiąc złotych” – mówił o. Góra. Pierwszą osobą, która wsparła finansowo pomysł jest metropolita lubelski, abp Józef Życiński.

Na czuwania modlitewne nad Jeziorem Lednickim, gdzie w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest Polski – przybywają co roku dziesiątki tysięcy uczestników, którzy pod Bramą-Rybą dokonują uroczyście aktu „wyboru Chrystusa”. Spotkaniom patronował od początku Jan Paweł II, który kierował do młodych swoje przesłania. Zwyczaj ten przejął po nim Benedykt XVI.

Udostępnij