Autor:
Papież apeluje do władz Rzymu i Lacjum o wypracowanie strategii wyjścia z kryzysu

Ojciec Święty zauważył, że światowy kryzys finansowy i gospodarczy wpływa także na sytuację mieszkańców stolicy Włoch. W związku z tym konieczne jest podjęcie wspólnych działań instytucji samorządowych inspirowanych zasadami i wartościami należącymi do dziedzictwa duchowego Rzymu i Lacjum.

Benedykt XVI podkreślił, że Kościół nie oczekuje ze strony władz żadnych przywilejów, a jedynie uznania swej misji duchowej i społecznej oraz otwartości na współpracę. W obliczu narastających trudności Papież dostrzega konieczność kooperacji wszystkich instytucji na rzecz konkretnej pomocy najbardziej potrzebującym. Wspomniał o roli, jaką w tej dziedzinie odgrywają Caritas i inne instytucje kościelne.

Ojciec Święty wskazał na potrzeby rodzin, zwłaszcza z małymi dziećmi, które mają prawo do pogodnej przyszłości, osób starszych, z których wiele żyje w samotności i trudnych warunkach. Wyraził zaniepokojenie trudną sytuacją mieszkaniową, brakiem pracy, bezrobociem młodzieży, niełatwym współistnieniem różnych grup etnicznych oraz wielkim problemem imigracji i nomadów.

„Kościół zachęca wszystkich do poważnego podjęcia problemów młodzieży, zaangażowania jej w poważne inicjatywy pozwalające zrozumieć wartość życia w trwałej rodzinie budowanej w oparciu o małżeństwo. Jedynie w ten sposób można jej dać możliwość budowania ufnej przyszłości” – podkreślił Benedykt XVI. Zaznaczył, że to właśnie młodzi są pierwszą ofiarą braków edukacji, w tym nihilizmu, podminowującego wartości naturalne i chrześcijańskie nadające sens codziennemu życiu.