Autor:
Wyświetleń: 802
Centrum Myśli Jana Pawła II: plan obchodów 30. rocznicy pontyfikatu
Udostępnij

Częścią obchodów 30 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolice Piotrową są trwające już wystawy: „Pamiętasz i...?” oraz wystawa pokonkursowa na projekt krzyża upamiętniającego obecność Jana Pawła II w Warszawie. Wystawa „Pamiętasz i ...?” prezentowana jest już od 13 września. Ekspozycja potrwa do 11 października. Przypomina przede wszystkim wydarzenia z 2 kwietnia 2005 r. odwołując się również do pontyfikatu Jana Pawła II. Wystawę obejrzeć można w kościele św. Andrzeja Boboli i św. Jacka w Warszawie.

Od 26 września do 9 października w Hotelu Europejskim trwa natomiast prezentacja wyników konkursu architektonicznego na krzyż – pomnik, który ma zostać ustawiony na pl. Piłsudskiego w czerwcu 2009 r., w 30. rocznicę pamiętnej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie krzyża wraz z bezpośrednim otoczeniem, który będzie nawiązywać do drewnianego krzyża ze stułą, stojącego podczas Mszy św. na pl. Zwycięstwa w 1979 r. (obecnym pl. Piłsudskiego).

Kolejna wystawa prezentowana będzie od 10 do 20 października na placu przed kościołem św. Anny w Warszawie. Na wystawie pt. „To było niemożliwe” przypomniany zostanie papieski wkład i wysiłki w zaprowadzenie pokoju między narodami. Centrum Myśli Jana Pawła II planuje zorganizowanie wystawy również w Brukseli, w siedzibie Parlamentu Europejskiego. Celem ekspozycji „Korzenie wspólnego ducha – Jan Paweł II o Europie” jest przypomnienie wizji Europy, jaką konsekwentnie przez cały swój pontyfikat głosił Jan Paweł II. Wystawa prezentowana będzie od 14 do 17 października.

Uroczyste koncerty z okazji wyboru Jana Pawła II na papieża odbędą się 12 i 16 października. W bazylice św. Krzyża w Warszawie i w archikatedrze św. Jana chrzciciela wystąpią Magdalena Rucińska, Katarzyna Kiszewska, Aleksander Kunach, Michał Janczak oraz Orkiestra Sinfonia Viva i Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, którzy wykonają m.in. Mszę C-dur „Koronacyjną” W.A. Mozarta.

9 października o godz. 19. w klasztorze oo. dominikanów na warszawskim Służewie odbędzie się panel dyskusyjny „Papież wychowawcą młodzieży” współorganizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Panel otworzy ‘tydzień papieski’ na Służewie. Dyskusję, w której weźmie udział dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II dr Piotr Dardziński, poprzedzi film, nawiązujący do przemówień Jana Pawła II do młodych oraz wywiadów z członkami duszpasterskiej wspólnoty akademickiej, którą opiekował się Karol Wojtyła.

Centrum Myśli Jana Pawła II jest również honorowym patronem konferencji, która odbędzie się w samą rocznicę wyboru, 16 października w XXIV Liceum Ogólnokształcącym im. Norwida w Warszawie. Dyskusja panelowa dla nauczycieli i uczniów warszawskich liceów, poświęcona będzie książce „Pamięć i tożsamość”, która od tego roku znalazła się na liście lektur szkolnych. W dyskusji udział wezmą m.in. abp. Kazimierz Nycz, prof. Aleksander Nawarecki oraz dr Piotr Dardziński.

Na 16 października br. zaplanowane są też dwie publikacje. Wydany zostanie album dźwiękowy z VII Pielgrzymki papieskiej do Ojczyzny (5–17 czerwca 1999 r.) oraz VIII Pielgrzymki (16–19 sierpnia 2002 r.). Jest to już szósty album Polskiego Radia z tej serii, a trzeci wydany wspólnie z Centrum Myśli Jana Pawła II. Opracowanie dźwiękowe VII i VIII wizyty apostolskiej Jana Pawła II do Polski nosi tytuł: „Miłość i miłosierdzie”. Do albumu, zawierającego nagrania Polskiego Radia i Radia Watykańskiego, załączona jest książeczka z komentarzem o. Andrzeja Koprowskiego SJ oraz prezesa Polskiego Radia Krzysztofa Czabańskiego. Autorka albumu – Elżbieta Staniszewska, opracowała krótkie wstępy do każdego dnia pielgrzymki, całość opatrzono wieloma fotografiami autorstwa Tadeusza Sobieraja i Czesława Kozłowskiego.

16 października ukaże się też książka „Jan Paweł II w literaturze polskiej. Antologia tekstów literackich” pod redakcją prof. Krzysztofa Dybciaka. Jest to zbiór tekstów polskich pisarzy poświęconych Janowi Pawłowi II, wspomnień, opowiadań, wierszy, reportaży, drukowanych wcześniej w książkach i prasie, a także mających swój pierwodruk w antologii. Autorami tekstów są m.in. Czesław Miłosz, Jarosław Iwaszkiewicz, Stefan Kisielewski, Jerzy Pilch, Miron Białoszewski, Andrzej Stasiuk i Dorota Masłowska.

30. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II upamiętni też gra miejska, która odbędzie się w sobotę 18 października w Warszawie. Jak zapowiadają organizatorzy, gra będzie popularyzować papieskie nauczanie, a przeznaczona jest dla uczestników w różnym wieku, choć szczególnym jej odbiorcą ma być młodzież, zarówno ta dobrze zaznajomiona z nauczaniem Jana Pawła II, jak i ta, dla której będzie to pierwsze z nim zetknięcie. Liczba uczestników gry powinna wynieść pomiędzy 100 a 200 osób. Opis i zaproszenie do gry zostanie przestawione 8 października na konferencji prasowej.

W ramach obchodów rocznicowych Centrum zapowiada też dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w Rzymie. Od 28 do 30 listopada na tamtejszym Uniwersytecie Europejskim odbywać się będzie konferencja „Rzymskie Spotkania Młodych”. Zaplanowana jest jako „spotkanie aktywnych zawodowo i społecznie młodych ludzi, którzy nie boją się rozmawiać o wyzwaniach i problemach współczesności i chcą podjąć próbę ich rozwiązania, w myśl wezwania Jana Pawła II: Budujcie cywilizację miłości!”. Do uczestnictwa zaproszeni zostali młodzi ludzie w wieku 25 – 35 lat, ale szczególnie równolatkowie pontyfikatu Jana Pawła II. W ramach konferencji planowane są wykłady i warsztaty prowadzone przez wybitnych specjalistów, takich jak m.in.: Francis O’Donnell, prof. Lukas Kenner, prof. Stanisław Grygiel, Tony Blair, Elizabeth Montfort, prof. Joaquín Navarro- Vals, Róża Thun, Krzysztof Zanussi, Bernard Margueritte, czy kard. Stanisław Ryłko.

Ostatnim elementem obchodów będzie, zaplanowana na 30 listopada w Rzymie Kantata Jazzowa do poezji Karola Wojtyły „Miłość mi wszystko wyjaśniła”.

Szczegółowy program obchodów przedstawiony zostanie podczas konferencji prasowej, która odbędzie się 8 października br. w Warszawie o godz. 11 przy ul. Foksal 11.

Udostępnij