Autor:
Wybitni kanoniści przyjadą do Łodzi

"Podczas konferencji naukowcy zajmą się aktualnymi problemami prawno-kanonicznymi" - mówi ks. dr Zbigniew Tracz, jeden z organizatorów sesji. Wśród zaproszonych gości będą m.in. prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, kardynał Zenon Grocholewski, prymas Polski, kardynał Józef Glemp, sekretarz Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, bp prof. dr Juan Ignacio Arrieta Ochoa de Chinchetru i bp Antoni Dziemianko z Białorusi. "Zaproszeni też zostali biskupi, rektorzy katolickich uczelni, dziekani, wykładowcy i studenci wydziałów prawa oraz pracownicy kurii i sądów kościelnych" - dodaje ks. Tracz.

Obecnie obowiązujący w Kościele rzymskokatolickim Kodeks Prawa Kanonicznego został promulgowany Konstytucją Apostolską Sacrae disciplinae leges przez Jana Pawła II 25 stycznia 1983 i wszedł w życie 27 listopada 1983 r. "Kodeks stal się narzędziem wprowadzenia do prawodawstwa kościelnego reform Soboru Watykańskiego II, tak by Kościół mógł
skuteczniej pełnić swoją zbawczą misję. Rocznica 25. lecia jest doskonałą okazją do złożenia hołdu Janowi Pawłowi II oraz wyrażenia uznania i podziękowań osobom uczestniczącym w pracach redakcyjnych Kodeksu. Należał do nich gość Konferencji Zenon Kardynał Grocholewski" - tłumaczy ks. Tracz.

Konferencja odbędzie się 3 i 4 września w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Po jej zakończeniu zaplanowane jest zebranie Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski.

Organizatorami dorocznej Konferencji Naukowej Stowarzyszenia Kanonistów Polskich są prezes Stowarzyszenia, ks. prof. dr hab. Józef Krukowski i abp Władysław Ziółek. Stowarzyszenie skupia pół tysiąca prawników-kanonistów.