Autor:
Przyjaźń motywem przewodnim tegorocznego spotkania młodych na Lednicy

Dominikanin o. Jan Góra, organizator lednickich spotkań tłumaczy, że przyjaźń jest lekarstwem na dręczącą wielu ludzi samotność. Dlatego warto, a nawet trzeba o niej przypominać. - Wokół nas jest tyle pustki, płytkich relacji, luźnych więzi. Potrzeba wypełnienia tej pustki, uzdrowienia naszych relacji i umocnienia przyjaźni: w miejscu pracy, szkole, między małżonkami, rodzicami i dziećmi, a przede wszystkim z Jezusem, który pierwszy nas umiłował i nazwał przyjaciółmi – mówi o. Góra.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku spotkanie wypełni wspólna modlitwa oraz dobrze znane wszystkim uczestnikom Lednicy, śpiewy i tańce. Młodzież wysłucha także przesłania Benedykta XVI oraz przejdzie przez Bramę Rybę w geście wyboru Chrystusa. Będzie także okazja do spowiedzi i indywidualnej modlitwy w namiocie – kaplicy, gdzie wystawiony zostanie Najświętszy Sakrament.

Nie zabraknie także symboli. Każdy uczestnik dostanie m.in. dwie rybki – miniaturowe kopie lednickiej Bramy Ryby – jedną dla siebie, drugą dla przyjaciela oraz książeczkę z listami św. Pawła Apostoła. Organizatorzy rozdawać będą także papierowe maski – symbole oddalenia od Jezusa, które podczas Nabożeństwa Prawdziwego Oblicza uczestnicy zdejmą z twarzy, by stanąć w prawdzie przed Jezusem. Aby zobaczyć swoje prawdziwe oblicze, symbolicznie posmarują swoje twarze kolorowym kremem, a później odcisną je na białej chuście. Chusty te, przywiązane do baloników pofruną do nieba, a maski zostaną spalone podczas Mszy św.

Podczas drugiego nabożeństwa, nazwanego Przestrzeniami Przyjaźni, Pola Lednickie przemierzy kolorowa procesja, w której pójdą grupy ludzi żyjących z sobą w przyjaźni w ramach różnych przestrzeni: w domu, pracy, szkole, na studiach, w parafii, w małżeństwie, narzeczeństwie itd. Po zakończeniu tego nabożeństwa wszyscy uczestnicy spotkania przejdą przez Bramę III Tysiąclecia.

Obecnie trwają przygotowania do XII Ogólnopolskiego Spotkania Młodych na Lednicy. W najbliższą sobotę 10 maja, na Polach Lednickich kręcony będzie teledysk do najnowszej piosenki Siewców Lednicy "Jesteście Przyjaciółmi”.