Autor:
Ks. prof. Michał Heller został Honorowym Obywatelem Tarnowa

Impulsem dla samorządowców było wręczenie ks. Hellerowi teologicznego Nobla, czyli nagrody Templetona. - Rodowity tarnowianin zasługuje na takie wyróżnienie. Tutaj mieszka i pracuje. Jest wielkim naukowcem, który popularyzuje trudne zagadnienia z zakresu filozofii i kosmologii – powiedział KAI radny Antoni Zięba.

Uroczyste nadanie tytułu Honorowego Obywatela odbędzie się 28 czerwca podczas sesji rady miejskiej.

W uchwale napisano, że rada miejska nadaje ten tytuł w uznaniu zasług w aktywnym poszerzaniu horyzontów nauki w dziedzinach filozofii i teologii oraz niekwestionowanych osiągnięć w budowaniu relacji pomiędzy naukami przyrodniczymi a chrześcijańską tradycją intelektualną, a także za pracę na rzecz wzbogacenia światowego dorobku naukowego z zakresu fizyki, filozofii, kosmologii i teologii, systematyczne dążenie do odkrywania prawdy, postawę kreatywnego naukowca i refleksyjnego duszpasterza.

W ciągu 20 lat zaszczytny tytuł przyznano sześciu osobom. W tym gronie jest m.in. abp Józef Życiński i bp Władysław Bobowski.

Ks. prof. Michał Heller urodził się 72 lata temu w Tarnowie. Dwa lata temu z okazji 70. urodzin naukowca w mieście odbyły się Dni Hellerowskie. Towarzyszył im benefis, seminarium naukowe, a także "kosmiczny salon poezji" oraz jarmark techniki i wynalazków.

Ks. Michał Heller otrzymał także medal miasta Tarnowa w 1996 roku, wyróżnienie Tarnoviae Merenti Fundacji im. Hetmana Jana Tarnowskiego w 2000 roku. Najważniejszym jednak wyróżnieniem w rodzinnym Tarnowie jest tytuł Honorowego Obywatela.