Autor:
Wyświetleń: 638
Europejski Dzień Godności Osób Upośledzonych Umysłowo
Udostępnij

Rehabilitacja społeczna i zawodowa niepełnosprawnych intelektualnie przez cały rok jest prowadzona w środowiskowych domach samopomocy, warsztatach terapii zajęciowej, domach opieki społecznej, świetlicach terapeutycznych, czy punktach wczesnej interwencji.

Zdaniem ks. prof. Solaka, "nasza mentalność domaga się zweryfikowania, również w praktyce chrześcijańskiej, spojrzenia na godność i godziwość każdego człowieka". - Chodzi chociażby o warsztaty terapii zajęciowej, działalność różnych instytucji na rzecz osób niepełnosprawnych, są dowodem wzrastającej świadomości personalistycznego traktowania człowieka - wyjaśnił.

Europejski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji człowieka. W wielu polskich miastach odbywają się tego dnia pikniki i zabawy integracyjne. Organizatorzy zwracają podczas nich uwagę, że osoby upośledzone umysłowo są takimi samymi ludźmi i obywatelami jak wszyscy inni.

W Polsce obowiązuje Karta Praw Osób Niepełnosprawnych, która jest uchwałą Sejmu RP z 1 sierpnia 1997 roku. Polski parlament uznaje w niej, że "osoby niepełnosprawne, czyli osoby, których sprawność fizyczna, psychiczna lub umysłowa trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza lub uniemożliwia życie codzienne, naukę, pracę oraz pełnienie ról społecznych, zgodnie z normami prawnymi i zwyczajowymi, mają prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz nie mogą podlegać dyskryminacji".

Udostępnij