Autor:
Wyświetleń: 904
Abp Ziółek: przekażcie 1 procent podatku na Dom Samotnej Matki
Udostępnij

Abp Ziółel przypomina w specjalnym liście do wiernych historię biblijną i odrzucenie Świętej Rodziny. „Liczne kobiety oczekujące narodzin dziecka doznają bolesnej obojętności, także ze strony swoich najbliższych. Pozbawione są domu, podstawowych warunków egzystencji i jakiejkolwiek pomocy. Takim kobietom w naszej archidiecezji spieszy z pomocą Dom Samotnej Matki” – opisuje.
„Budynek Domu Samotnej Matki jest jednak w bardzo złym stanie technicznym i wymaga kapitalnego remontu. Obliczono, że koszt remontu budynku byłby porównywalny ze wzniesieniem nowej zupełnie siedziby” – tłumaczy abp Ziółek. „W związku z tym zwracam się do moich Archidiecezjan z gorącą prośbą o duchowe i materialne wsparcie tego wielkiego dzieła, a także o dalszą troskę wobec życia i konsekwentne przyjmowanie go w imię Chrystusa” – apeluje metropolita łódzki.
Przypomna jednocześnie, że pierwsze kroki już zostały zrobione – Rada Miejska przekazała teren pod budowę domu, powstała też Fundacja Służby Rodzinie „Nadzieja”, która zajmuje się pozyskiwaniem pieniędzy na budowę. Niedawno uzyskała ona status organizacji pożytku publicznego i można na jej konto przekazywać jeden procent podatku z rozliczenia rocznego.
„Mając na uwadze przedłożony projekt, księża podczas tegorocznej wizyty duszpasterskiej pozostawiać będą w każdym domu specjalnie przygotowany obrazek kolędowy. Będzie zawierał podstawowe informacje o budowie nowego Domu Samotnej Matki oraz na temat sposobu wpisania w zeznaniu podatkowym decyzji o przekazaniu na ten cel jednego procentu ze swojego podatku. Wystarczy wpisać do formularza PIT pełną nazwę Fundacji: Fundacja Służby Rodzinie „Nadzieja” oraz numer Krajowego Rejestru Sądowego umieszczony na wspomnianym obrazku, a urząd skarbowy przekaże ten jeden procent na konto naszej Fundacji” – tłumaczy abp Ziółek.

Dom Samotnej Matki mieści się w budynku użyczonym przez Miasto Łódź. Od 1992 roku do dziś mieszkało w nim łącznie ponad 830 matek z dziećmi. Pracują w nim siostry antonianki oraz osoby świeckie. „Pełnią ofiarną posługę wobec kobiet, które oczekują narodzin dziecka i matek z niemowlętami” – tłumaczy abp Ziółek.
Podopieczne domu przygotowują się do porodu i do odpowiedzialnego pełnienia funkcji rodzicielskiej. Mają zapewnioną opiekę medyczną, psychologiczną i prawną. Otoczone są też opieką duchową. Przygotowują się również do podjęcia samodzielnego życia i wychowywania dziecka po opuszczeniu Domu. Od grudnia uczestniczą też w zajęciach aktywnego poszukiwania pracy.
„Gorąco zachęcam moich drogich Archidiecezjan, aby zechcieli się włączyć w dzieło budowy Domu, w którym zamieszkają młode samotne matki ze swoimi dziećmi. Niech wiedzą, że spiesząc z pomocą, będą mieć liczący się udział w budowaniu cywilizacji życia, od której zależy przyszłość Polski i świata” – kończy list abp Ziółek.

Udostępnij