Księgarnia w cieniu katedry

Osobliwa chwila – bierzesz po latach do ręki książkę, prezent od bliskiej osoby, ze wzruszeniem czytasz dedykację pisaną kochaną dłonią… Czy jakiś inny podarunek może zastąpić ten, który przenosi cię w przeszłość, dzięki któremu powracasz do szczęśliwych dni, przypominasz sobie radości i smutki, osobę której już nie ma…? Dobra ksiązka powinna towarzyszyć nam już od najwcześniejszych lat. Jakiż to wspaniały zwyczaj czytania swojemu małemu, jeszcze nie rozumiejącemu świata, dziecku na dobranoc. O biedronce, nad którą „zamyśliłby się nawet papież z policzkiem na ręku”, czy o Calineczce z baśni Andersena.

Miejscem, w które zawędrujemy w poszukiwaniu dobrej, wartościowej pozycji jest księgarnia. Szczególnym – łódzka księgarnia archidiecezjalna, oferująca książki katolickie, popularyzujące kulturę chrześcijańską, dobrane tak, by ubogacać nas wewnętrznie. Tu pośród regałów znajdziemy bestsellery Jana Pawła II – „Dar i tajemnica”, „Tryptyk rzymski”, „Przekroczyć próg nadziei”, „Wstańcie chodźmy” czy „Pamięć i tożsamość”. Tu wzruszy nas poezja ks. Jana Twardowskiego i zachwyci swymi tomikami Zbigniew Herbert. To w tej księgarni odszukamy zabawnie napisane książeczki dla naszych dzieci, w których autorzy w prostych słowach mówią o Bogu i otaczającym nas świecie. Może czas, by powrócił do nas znowu obyczaj obdarowywania się ksiązką – zamiast rzeczami, które będą ulotne i nie zostawią po sobie śladu?

Łódzka księgarnia archidiecezjalna w obecnym miejscu – przy ul. Piotrkowskiej 263 – funkcjonuje od 4 czerwca 1997 roku. Nie jest to jednak początek. Księgarnia powstała bowiem już przed II wojną światową – kuria biskupia otrzymała obecny budynek od łódzkiego fabrykanta. Księgarnię założyli zakonnicy – doloryści. Po wojnie w tym miejscu osiadł PAX. Pod koniec lat osiemdziesiątych pojawił się zamysł ks. abp Władysława Ziółka, mocno wspierany przez wielkiego miłośnika książek bp Bohdana Bejze, by księgarnię reaktywować. Kuria przekazała na jej potrzeby lokal przy ul. Ks. Skorupki 13 i w miejscu dawnego mieszkania powstała księgarnia. I tak od 1989 roku po wielu latach łodzianie znowu mogli przychodzić w pobliże katedry po dobre, wartościowe książki. I choć tych na rynku było wtedy niewiele to ludzie z nadzieją oczekiwali na wszystkie pojawiające się nowości. Jak wspomina dziś kierownik księgarni archidiecezjalnej Henryk Frasiak prawdziwym hitem była „Pamięć i tożsamość’, której niewielka łódzka księgarnia katolicka sprzedała w ciągu dwóch miesięcy 14 tys. egzemplarzy.

4 czerwca 1997 roku księgarnia, jak przed wojną, zajęła budynek przy Piotrkowskiej i stara się kontynuować tradycje oo. Dolorystów. I w 1997 roku piękne, przestronne pomieszczenia, dziś wydają się za małe dla olbrzymiego księgozbioru. W wolnej Polsce zaczęły powstawać wydawnictwa katolickie i w tej chwili pułki w budynku przy katedrze mieszczą ponad 10 tys. tytułów. – staramy się o pozycje najnowsze, ale też chcemy by można było znaleźć i te znaczące i starsze tytuły – tłumaczy Henryk Frasiak. Czy jest jakaś lista bestsellerów? „Nadal są to książki Ojca Świętego Jana Pawła II. Chętnie kupowane są także ksiązki obecnego papieża Benedykta XVI” – mówi nam kierownik księgarni. Dużym wzięciem cieszy się także Biblia, której przeróżne przepiękne wydania są zarówno pięknym prezentem, pamiątką jak i lekturą, którą można czytać i bez końca z niej czerpać.

Obecnie ludzie szukają poradników, często dotyczących rodziny, doradzających, literatury o charakterze kontemplacyjnym, modlitewnym. Tak, jak szukamy pewnych rozwiązań tak szukamy Boga. Stąd w zlaicyzowanym świecie tak duże zainteresowanie tymi pozycjami. Ludzie kupują także beletrystykę i ksiązki kulinarne – niektóre są wręcz rozchwytywane, bo przecież powszechnie wiadomo, że siostry zakonne jak nikt znają tajniki doskonałej i smacznej kuchni. Księgarnia archidiecezjalna oferuje także podręczniki do nauki religii. Na rynku jest prawie stu wydawców katolickich. Księgarnia współpracuje ze wszystkimi. Dlatego praktycznie każdego dnia, poza okresem wakacyjnym, pojawiają się tutaj nowości.

Na piętrze łódzkiej księgarni mieści się dział encyklopedii i słowników. Tu każdy może zakupić przepiękne albumy czy to poświęcone osobie Jana Pawła II, Benedykta XVI czy Pasterzowi naszej archidiecezji, a także miejscom szczególnym – Ziemi Świętej i Rzymowi.

Księgarnia dzieli się na dwa duże działy – książek i dewocjonaliów. Ten drugi ma zabezpieczyć wiernych w artykuły niezbędne przy sakramentach świętych a także jest zapleczem dla księży, którzy znajdą tu niezbędne elementy potrzebne do liturgii. Są także płyty z muzyka religijną, kalendarze, plakaty. Osoby, które mają kłopot z prezentem na I komunię Święta czy z okazji innego ważnego wydarzenia bez problemu znajdą tu coś co sprawi radość i na pewno będzie pamiątką na całe życie dla osoby obdarowanej. A mili i kompetentni pracownicy łódzkiej księgarni życzliwie doradzą i pomogą wybrać cos odpowiedniego. Księgarnia oferuje także czasopisma katolickie.

Kto przychodzi do łódzkiej księgarni? - opieramy się na ludziach dojrzałych, w przeważającej części osobach świeckich, seminarzystach, są także stali klienci, którzy przychodzą od lat, ludzie którzy kochają książkę – mówią pracownicy. A tych, z roku na rok zdaje się być coraz więcej, bo przecież żaden film, żadne kino domowe nie zastąpi książki.

Anna Skopińska